Stopy miedzi do obróbki CNC w 2026 r.: gatunki, prędkości, narzędzia i rzeczywiste parametry warsztatu

Opublikowano: 7 maja 2026 r.

Autor: Yanwei Hu, ekspert techniczny ds. stopów w firmie Cymber Metal

Dzień dobry wszystkim,

Tutaj Yanwei Hu z Cymber Metal.

Stopy miedzi to jedna z najbardziej niezrozumianych grup materiałów w warsztacie obróbki precyzyjnej. Inżynierowie często wybierają je ze względu na przewodność, odporność na korozję lub zużycie, tylko po to, by zobaczyć, jak czysty miedziany półfabrykat zaciera się pod frezem lub przebija płytki w niecałą godzinę. Rzadko jest to problem z parametrami. Prawie zawsze jest to problem z wyborem gatunku — i dzieje się to jeszcze przed rozpoczęciem obrotów wrzeciona.

W Cymber Metal, obróbka skrawaniem stopów miedzi z zachowaniem ścisłych tolerancji jest standardową usługą. Pytanie, które najczęściej słyszymy od inżynierów, jest proste: „Jakiego gatunku powinienem użyć?”. Ten poradnik daje bezpośrednią, praktyczną odpowiedź, opartą na tym, co widzimy co tydzień na hali produkcyjnej. Obejmuje on oceny skrawalności według rodziny stopów, wpływ składu na tolerancje, które można realistycznie utrzymać, zalecane parametry CNC dla narzędzi z węglików spiekanych i stali szybkotnącej, geometrię narzędzi i powłoki zapobiegające tworzeniu się narostów na krawędzi oraz strategie dotyczące chłodziwa, które utrzymują czystość powierzchni.

Ocena obrabialności głównych rodzin stopów miedzi

Wskaźnik skrawalności mieści się w przedziale od 0 do 100, w porównaniu z mosiądzem samoskrawalnym (CW614N / C36000 = 100). Niska wartość oznacza lepkie wióry, słabe łamanie wiórów, wzrost temperatury i przyleganie narzędzia. Oznacza to również dłuższe cykle obróbki i wyższe koszty narzędzi.

  • Czysta miedź (C10100 / C11000):Około 20 na indeksie. Jest to najniższy wskaźnik spośród wszystkich powszechnie obrabianych stopów miedzi. Materiał jest tak ciągliwy, że wytwarza ciągłe, nitkowate wióry, które rozmazują się po powierzchni narzędzia. Gatunki te są nadal wybierane, gdy maksymalna przewodność elektryczna (100–101% IACS) jest nie do negocjacji — szyny zbiorcze, falowody i radiatory. Czasy cykli dla czystej miedzi mogą być z łatwością kilkakrotnie dłuższe niż dla mosiądzu o tej samej geometrii.
  • Miedź tellurowa (C14500): 80–90. Tellur tworzy rozproszone cząsteczki tellurku miedzi, które działają jak punkty łamania wiórów, zamieniając gumowate wióry czystej miedzi w krótkie, łatwe do opanowania segmenty. Przewodność pozostaje wysoka (około 90–96% IACS). W przypadku złączy, styków skręcanych śrubami i precyzyjnych elementów wymagających zarówno przewodnictwa, jak i możliwości obróbki mechanicznej, C14500 jest zazwyczaj zdecydowanym zwycięzcą.
  • Mosiądz ołowiowy (CW614N / C36000): 100. Nadal standard odniesienia w zakresie tworzenia wiórów i jakości powierzchni.
  • Brąz fosforowy:Około 30. Lepsze od czystej miedzi, z bardziej tolerancyjnymi odpryskami, ale nadal bardziej ciągliwe od gatunków ołowianych.
  • Brąz aluminiowy (C95500): 10–60 w zależności od dokładnego składu. Nagrzewa się i powoduje ścieranie narzędzi.
  • Miedzionikiel (C70600): Umiarkowana obrabialność, lecz utwardza ​​się przez zgniot pod wpływem sił skrawania, co powoduje większe zużycie narzędzia, niż sugeruje liczba indeksowa.
  • Porównanie obrabialności powszechnie stosowanych stopów miedzi
  • Jak skład stopu wpływa na tolerancje i wykończenie powierzchni

    Ciągliwe, lepkie stopy, takie jak C10100 i C11000, odkształcają się pod wpływem sił skrawania i niespodziewanie powracają do pierwotnego kształtu. Utrzymanie ścisłych tolerancji w przypadku czystej miedzi wymaga niezwykle sztywnego mocowania, ostrożnych parametrów i doświadczonej kontroli procesu.

    Stal C14500 i mosiądz ołowiowy są stabilne wymiarowo w normalnych warunkach obróbki CNC. Wąskie tolerancje są możliwe do uzyskania przy użyciu standardowych narzędzi węglikowych i odpowiednich prędkości.

    Brązy o wysokiej wytrzymałości, takie jak C95500, są stabilne wymiarowo, ale generują znaczną ilość ciepła. Rozszerzalność cieplna przedmiotu obrabianego powyżej 100°C może powodować tolerancje ruchu. Kontrolowane chłodzenie strumieniem wody nie jest opcjonalne w przypadku precyzyjnej obróbki brązu aluminiowego — to mechanizm, który utrzymuje element w granicach specyfikacji.

    Wykończenie powierzchni przebiega według tego samego schematu: czysta miedź zapewnia wyższe wartości Ra bez specjalistycznego oprzyrządowania, ponieważ adhezja rozmazuje powierzchnię. Lustrzane wykończenie stali C10100 zazwyczaj wymaga obróbki diamentowej lub polerowania. Stal C14500 i mosiądz zapewniają czyste wartości Ra poniżej 1,6 μm przy standardowych parametrach.

  • Zalecane parametry CNC dla stopów miedzi

    Użyj ich jako konserwatywnych punktów wyjścia i dostosuj je na podstawie rzeczywistego tworzenia się wiórów.

    Parametry narzędzi węglikowych (punkty początkowe)

    • Czysta miedź (C10100/C11000): 200–500 SFM, 0,004–0,008″ na ząb, głębokość skrawania nie większa niż 1,5×D. W przypadku pojawienia się gumowatej struktury wióra należy ją jeszcze bardziej zmniejszyć.
    • Miedź tellurowa C14500 i mosiądz ołowiowy CW614N: 500–600 SFM, 0,003–0,006″ na ząb, głębokość skrawania w kierunku promieniowym nie większa niż 0,5×D w przypadku frezowania.
    • Brąz fosforowy: 300–500 SFM, 0,003–0,006″ na ząb.
    • Brąz aluminiowy C95500: 200–400 SFM tylko przy użyciu węglika spiekanego (HSS nie jest praktyczny w produkcji).
    • Porównanie wykończenia powierzchni czystej miedzi i miedzi tellurycznej
    • Obliczanie obrotów na minutę: RPM = (SFM × 3,82) / średnica narzędzia. W przypadku operacji rowkowania należy zmniejszyć SFM o 20%.

      W przypadku narzędzi HSS praktyczna górna granica wynosi 60–100 SFM dla mosiądzu i 80–100 SFM dla czystej miedzi. Nie należy stosować HSS do brązu aluminiowego w produkcji.

    • Geometria narzędzi i powłoki zapobiegające tworzeniu się narostów na krawędziach

      Narost na krawędzi skrawającej to główna przyczyna uszkodzeń podczas obróbki stopów miedzi. Geometria narzędzia, która temu zapobiega, zaczyna się od dodatnich kątów natarcia 10–20°. Kąt krawędzi skrawającej 90° (κr = 90°) pomaga zapobiegać rozmazywaniu się materiału na materiałach podatnych na przywieranie.

      Utrzymuj promień naroża poniżej 1,5-krotności prędkości posuwu. Zbyt duże promienie naroża powodują ocieranie zamiast cięcia i przyspieszają tworzenie się narostu.

      W przypadku powłok: Diament amorficzny (PVD) i ZrN to dobre rozwiązania w przypadku miedzi. Mają niskie powinowactwo chemiczne do miedzi i pomagają zachować ostrość krawędzi. AlTiN zasadniczo nie jest zalecany do stopów miedzi.

    • Toczenie CNC elementów z miedzi tellurycznej w Cymber Metal
    • Zarządzanie płynem tnącym i wiórami

      Najlepiej sprawdza się chłodzenie zalewowe z 10–20% oleju rozpuszczalnego lub półsyntetycznego. Płyn należy kierować na styk narzędzia z przedmiotem obrabianym. Unikaj płynów obróbkowych z aktywnymi dodatkami siarki lub chloru – odbarwiają one miedź i pozostawiają trudne do usunięcia plamy.

      W przypadku prac wymagających wysokiej precyzji najlepsze rezultaty często dają w pełni syntetyczne płyny lub mgiełka alkoholu izopropylowego w połączeniu ze sprężonym powietrzem.

      Wybór odpowiedniego stopu miedzi do Twojego zastosowania

      Zacznij od wymagań aplikacji, a następnie przejdź wstecz do oceny:

      • Maksymalna przewodność nie podlega negocjacjom → C10100 lub C11000 (akceptujemy niższą obrabialność).
      • Przewodność + dobra obrabialność → Miedź tellurowa C14500.
      • Maksymalna obrabialność mechaniczna w pracach ogólnych → Mosiądz ołowiowy CW614N.
      • Odporność na korozję + odporność na zużycie → Brąz fosforowy lub brąz aluminiowy C95500.
      • Wytrzymałość zmęczeniowa precyzyjnych styków i sprężyn → miedź berylowa C17200.

      Czy potrzebujeszChrom Cyrkon Miedźor Kompozyty miedziowo-aluminiowe, nasz pełny katalog jest dostępny pod adresemhttps://www.cymbermetal.com/aby spełnić Twoje szczególne wymagania.

      W Cymber Metal mamy na stanie wszystkie główne gatunki stopów miedzi w ramach dużego zapasu —czysty C10100/C11000, miedź tellurowa C14500,brąz fosforowy, brąz aluminiowy, miedź berylowa, miedzionikielipełny zakres instrumentów dętych blaszanych— wszystkie dostarczane z certyfikatami ASTM/AMS i niezależnymi badaniami partii. Precyzyjna obróbka CNC jest dostępna bezpośrednio w tym samym zakładzie.

      Pełną ofertę można znaleźć na stronieStrona produktu CYMBER METALlub odwiedź nasząMagazyny z towarem gotowym aby zobaczyć aktualny stan zapasów w czasie rzeczywistym.

    • Powłoki i geometria narzędzi do obróbki miedzi
    • Ostatnie myśli

      Wybór odpowiedniego stopu miedzi do obróbki CNC decyduje o czasie cyklu, trwałości narzędzia i tolerancji końcowej – a ta decyzja zapada jeszcze przed ustawieniem jakiegokolwiek parametru. Najpierw wybierz odpowiedni stop. Następnie dostosuj parametry. Materiał zajmie się resztą.

      Jeśli pracujesz nad precyzyjnym elementem miedzianym o wąskich tolerancjach i potrzebujesz pomocy w wyborze właściwego gatunku, zespół techniczny Cymber Metal może przejrzeć Twój rysunek i zalecić najbardziej odpowiedni stop do Twojego zastosowania.

      Gotowy do działania? Prześlij nam swój rysunek – w ciągu kilku godzin udzielimy Ci konkretnych, praktycznych porad i przedstawimy realistyczny harmonogram.

      Pobierz przewodnik po obróbce CNC stopów miedzi na rok 2026 (PDF)

    • Skontaktuj się z nami w celu uzyskania wsparcia w projektach CNC ze stopów miedzi


Czas publikacji: 07-05-2026